„Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”. To tytuł wykładu, który już w najbliższy piątek, 8 października, oraz w niedzielę, 10 października, w Krzeszowie wygłosi prof. Adam Kulczycki, naukowiec, wykładowca, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresów w Rzeszowie.
Wołyń 43. Prelekcja prof. Adama Kulczyckiego
Pierwszy z wykładów będzie miał miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie w piątek o godz. 11.45. Drugi, odbędzie się w niedzielę w kościele w Krzeszowie, po mszy św. o godz. 11.
Wykład prof. nadzw. dr hab. Adama Kulczyckiego będzie zatytułowany „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”.
Kulczycki to działacz Kresowy
Kulczycki to wykładowca akademicki, działacz i publicysta kresowy, redaktor naczelny „Gazety Parlamentarnej” oraz prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie, redaktor naczelny „Gazety Parlamentarnej”. Inicjator i współtwórca, wspólnie między innymi z dr hab. Włodzimierzem Osadczym, prof. KUL-u, dr. Ryszardem Gajewskim z Lublina, dr Renatą Pomarańską z Rzeszowa, Stowarzyszenia „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie, w którym przez wiele lat pełnił funkcję I wiceprezesa.
Wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie”
Wykładom towarzyszyć będzie wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”, przygotowanej przez „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie.
Wystawa opowiada o tragicznym wycinku historii narodu polskiego, opowiada o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca, 1943 roku (Krwawa Niedziela na Wołyniu, 11 lipca 1943). Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie. Ginęli zgromadzeni w świątyni wierni i duchowni. Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu.