26 września odbędą się uroczystości związane z 79 rocznicą pacyfikacji wsi Kochany. Obchody rozpoczną się o godzinie 12.45 przy zabytkowym cmentarzu wojennym.
Na uroczystości w Kochanach zapraszają wójt gminy Pysznica Łukasz Bajgierowicz oraz przewodniczący Rady Gminy Pysznica Krzysztof skrzypek.
Pacyfikacja wsi Kochany
Kochany były położone wśród gęstych lasów. Między innymi dlatego wieś była doskonałym punktem schronienia i zaopatrzenia dla partyzantów. I właśnie za pomoc leśnym oddziałom Niemcy wzięli na mieszkańcach krwawy odwet.
Tragiczne wydarzenia rozegrały się 30 września 1942 roku. Rankiem wieś została otoczona przez oddziały Wehrmachtu, SS i żandarmerię. 79 lat temu ta śródleśna osada liczyła około 80 mieszkańców, jednak kiedy hitlerowcy weszli do wsi, część z nich pracowała w polu lub ukrywała się. W Kochanach pozostały głównie małe dzieci, osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawni, karmiące matki i kobiety w ciąży.
Oprawcy nie mieli litości. Niemcy zamordowali 37 osób
Hitlerowscy oprawcy nie mieli dla nich litości, w bestialski sposób pozbawili życia prawdopodobnie 37 osób. Zaledwie w półtorej godziny z zimną krwią zamordowali 20 dzieci (niektóre nie miały nawet roku), 12 kobiet i 5 mężczyzn. Niemcy zrabowali żywy inwentarz i ogołocili gospodarstwa z wartościowych przedmiotów. Następnie spalili zabudowania. Ze wsi pozostały zgliszcza.
Śladem po tych tragicznych wydarzeniach jest zabytkowy cmentarz wojenny położony wśród leśnej głuszy, przy którym stoi pomnik z wyrytymi nazwiskami pomordowanych. To właśnie w tym miejscu od 2010 roku odbywają się polowe msze w intencji ofiar pacyfikacji wsi Kochany.