5 września w wieku stu lat zmarł Mieczysław Korczak. Był to ostatni żyjący żołnierz „Jędrusiów”, jednego z najstarszych i największych oddziałów partyzanckich w czasie okupacji niemieckiej.
Mieczysław Korczak urodził się 9 stycznia 1921 roku w Połańcu. Gdy miał czternaście lat rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Tu kontynuował naukę, a w wieku 16 lat zaczął praktykować w gabinecie stomatologicznym. Maturę uzyskał w 1941 roku na tajnych kompletach.
W 1942 roku został członkiem oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Przyjął pseudonim „Dentysta”. Trzeba dopowiedzieć, że jego dentystyczna praktyka sprzed wojny przydała się w obozie partyzanckim. W czasie walk z okupantem został ranny. Po wojnie jako żołnierz akowskiej partyzantki był ścigany przez sowiecki NKWD i polskie organy bezpieczeństwa. Trzykrotnie aresztowany i torturowany przez komunistów.
Po ukończeniu studiów medycznych w Łodzi zamieszkał w 1951 roku z rodziną w Tarnowie i z tym miastem związał swoje losy, również zawodowe. Był znakomitym stomatologiem, od 1962 do przejścia na emeryturę w 1992 roku kierował powiatową i wojewódzką poradnią stomatologiczną. Należał do czołowych specjalistów w województwie i kraju w dziedzinie chirurgii stomatologicznej. Brał czynny udział w działalności Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Jego pasją pozazawodową było myślistwo. Kierował dwoma tarnowskimi kołami łowieckimi „Bażant” oraz „Bór”.
Zamieszczał w prasie regionalnej artykuły głównie o tematyce memuarystycznej. Już w niepodległej Polsce wydał swoją książkę wspomnieniową „Życie na włosku”, opowiadającą o swoich przeżyciach z czasów wojny i powojennych prześladowaniach, jakich doznał.
Mieczysław Korczak był fundatorem wielu tablic upamiętniających dowódców i żołnierzy Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”. Był inicjatorem założenia Stowarzyszenia Kombatantów „Jędrusiów”, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W wolnej Polsce wznowił wydawanie „Odwetu”, pisma „Jędrusiów”, które wychodziło w czasie niemieckiej okupacji.
Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Partyzanckim AK, wyróżniony tytułem zasłużonego dla Miasta Tarnowa, zasłużonego dla Ziemi Krakowskiej oraz Medalem Pro Patria. Był ojcem trojga dzieci wychowanych w patriotycznym duchu.
Dionizy Garbacz