Dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji Narodowe Czytanie już za nami. W tym roku uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać we fragmentach dzieła Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Każdy chętny w dniu spotkania mógł poprosić o wbicie okolicznościowego stempla do swojego egzemplarza lektury, który dotarł do biblioteki z kancelarii Prezydenta RP. Ponadto, biblioteka przygotowała również charakterystyczne przypinki upamiętniające obecność na uroczystości.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
Chętnych do czytania nie brakowało
W sobotę 4 września w MBP czytane były wybrane sceny z 3. aktów. Rolę Anieli Dulskiej czytały: Ewa Krukowska (I i II akt), Małgorzata Grudzień (III akt). Kwestie Juliasiewiczowej Monika Markowska, Hanki – Wioleta Hartleb, Lokatorki – Paulina Żelichowska, Tardochowej – Magdalena Pamuła, Zbyszka – Grzegorz Męciński (I i II akt). W podwójnej roli wystąpił Zbigniew Partyka (Harcmistrz 54. Drużyny Harcerskiej im. B. Kochana) jako Zbyszko (III akt) i Felicjan Dulski. W czytaniu wzięły udział również harcerki z 54. Drużyny Harcerskiej im. B. Kochana: Maria Szwed (Mela), Paulina Latawiec (Hesia).
Z muzycznym akcentem
Spotkanie w stalowowolskiej bibliotece otworzyła Ewa Biały, dyrektor MBP. Adaptację sztuki i słowo wstępne o życiu Gabrieli Zapolskiej i czytanym utworze przygotowała Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej, a klimatyczny salonik pani Dulskiej został stworzony przez pracowników MBP Agnieszkę Stan i Sabinę Tkaczyk. W nastrój spotkania wprowadziła przybyłych gości Magdalena Pamuła prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz”. W jej wykonaniu goście usłyszeli utwory „Do Elizy” Ludwiga van Beethovena i „Walc a-moll” Fryderyka Chopina.
Sobotniemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej pt. „Mówiono, że jest zanadto Polska. Dlatego nazwała się Zapolska”.