„Wzór Podkarpacki #PoLasowiacku – od tradycji do nowoczesności” – to tytuł nowej wystawy plenerowej, którą od 22 sierpnia, możemy oglądać na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Ekspozycja powstała w oparciu o dorobek twórczy Justyny Gamoń-Wesołowskiej i jest częścią Festiwalu Etnolas.
Wystawa zestawia rezultaty projektu „Wzór Podkarpacki” i „Wzornik Przeworski” z dorobkiem twórczym Justyny Gamoń–Wesołowskiej, stylistki, projektantki, prezesa Fundacji Artystycznej GA MON w Tarnobrzegu oraz inicjatorki najważniejszych wydarzeń modowych w ramach Nadwiślańskiego Fashion Week.
Lasowiackie serce
– Mam serce lasowiackie, czuję je bardzo mocno. Dlatego w 2015 roku, kiedy to Monika Zając zainspirowała mnie do stworzenia kolekcji właśnie z elementami lasowiackimi, zaczęła się ta historia poszukiwania wzorów, szukania korzeni. W 2018 roku powstała kolekcja z elementami lasowiackimi. Ta lasowiackość poszła w świat. Cieszę, że nasze działania są inspiracją dla innych – mówi Justyna Gamoń-Wesołowska.
Projektantka do współpracy zaprosiła 11 fotografów. W miesiąc odbyło się 11 sesji zdjęciowych. Każda z nich prezentuje miejsce, które zmieniło się dzięki unijnym funduszom.
Pokazać piękno regionu
– Wszyscy autorzy sesji to mieszkańcy naszych okolic, ponieważ naszym celem było promowanie funduszy, pokazanie piękna regionu oraz kreatywności tutejszych fotografów, fryzjerów, wizażystów, modelek – dodaje projektantka.
Ekspozycja powstała we współpracy z Fundacją Rzeszowską.
– W dorobku sięgamy do korzeni. Sięgamy do tego co mamy, wydobywamy to, czerpiemy i adaptujemy do współczesności poprzez różne formy. Jako Fundacja Rzeszowska stworzyliśmy projekt „Wzór Podkarpacki”, który polegał na tym, że specjaliści: etnografowie, fotografowie, projektanci graficzni, zebrali się w zespół, po to aby dojść do poszczególnych eksponatów, wyselekcjonować te, które mogą interesować formą, kształtem, kolorem, czymś co może nas zainspirować współcześnie. Stworzyliśmy bazę 50 wzorów, po które można sięgać na stronie wzorpodkarpacki.pl i czerpać w swoich działaniach. Chcieliśmy wykorzystać dziedzictwo kulturowe jako tworzywo, które można adaptować do kolejnych działań twórczych – mówi kurator wystawy Ilona Dusza-Rzeszowska.
Niedzielne wydarzenie w Muzeum Regionalnym, któremu oprócz otwarcia wystawy towarzyszyły warsztaty, występ ZPiT „Mali Lasowiacy” i Kapeli Ludowej „Lasowianka”, wpisuje się w program pierwszego Festiwalu Kultury Lasowiackiej – Etnolas organizowanego przez Marszałka Województwa Podkarpackiego i Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną.