Koła gospodyń wiejskich, grupy wieńcowe, artyści i rzemieślnicy z 7 gmin powiatu niżańskiego zaprezentowali się 22 sierpnia, podczas dożynek powiatowych w Rudniku nad Sanem.
Święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej w kościele parafialnym w Rudniku nad Sanem. Następnie korowód dożynkowy prowadzony przez mażoretki i orkiestrę dętą przeszedł na stadion, gdzie odbyła się tradycyjna ceremonia chleba.
Dożynki to czas podziękowań – Panu Bogu za plony, a ludziom za trud codziennej pracy
Starostowie dożynek – Maria i Adam Pielowie – przekazali bochen wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce starosty powiatu niżańskiego Roberta Bednarza. Następnie wójtowie, burmistrzowie i parlamentarzyści podzieli się chlebem z uczestnikami dożynek powiatu niżańskiego.
Nie zabrakło podziękowań dla rolników za ich codzienny trud, aby na stołach nie zabrakło chleba.
– Dożynki powiatowe to w polskiej tradycji czas radości i czas podziękowań, Panu Bogu za plony, a ludziom za trud codziennej pracy. Dla społeczności wiejskiej to święto, które jest chyba najważniejsze, to dzień, w którym rolnicy, grupy wieńcowe, koła gospodyń wiejskich, ale też całe społeczeństwo świętują i wyrażają wdzięczność za zebrane polony. Drodzy rolnicy, dożynki są przede wszystkim waszym świętem, to z waszej trudnej i mozolnej pracy korzystamy my wszyscy – mówił Robert Bednarz, starosta powiatu niżańskiego.
Osobista refleksja burmistrza Grochowskiego i list od marszałek Elżbiety Witek
Burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski podzielił się osobistą refleksją.
– Kiedy moja Ewunia podaje mi śniadanie, kiedy częstuję się chlebem i smakuję go, chlebem ze smalcem, chlebem z masłem, z serem, dżemem albo z wędliną, to oczami mojej wyobraźni widzę młynarza Tutkę, Roberta Burdzego na swoim polu, nie wiem dlaczego, ale widzę kolegę – wójta Stanisława z Krzeszowa przy jego zwierzętach. To są obrazki, które razem z żywnością, która trafia na nasz stół, wspominam. Wspominam ciężką pracę rolników. Za tę ciężką pracę, za trudne warunki pracy, za życie pełne wyrzeczeń, serdecznie rolnikom dziękuje – powiedział burmistrz Waldemar Grochowski.
Podziękowania dla rolników składał również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, a poseł Jerzy Paul przeczytał okolicznościowy list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Regionalne przysmaki i targi wikliniarskie
Podczas dożynek powiatu niżańskiego w Rudniku nad Sanem na scenie prezentowały się grupy artystyczne z poszczególnych gmin. A pod namiotami stoły uginały się od regionalnego jadła przygotowanego przez panie z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń.
Nie zabrakło też lokalnych artystów – swoje prace prezentowali między innymi rzeźbiarze Jan Maciej Łyko oraz Stanisław Pałka.
Jak przystało na Polską Stolicę Wikliny, chętni mogli zobaczyć pokaz wyplatania wiklinowych koszy, a w hali sportowej MOSiR odbywały się targi wikliniarskie.