Miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę hospicjum wraz z poradnią medycyny paliatywnej w Stalowej Woli. Obiekt ma stanąć w sąsiedztwie ambulatorium przy ulicy Kwiatkowskiego. W ramach zadania powstanie placówka na 30 łóżek z możliwością rozbudowy.
– Został przygotowany program funkcjonalno – użytkowy, który będzie podstawą ogłoszenia przetargu w systemie zaprojektuj i wybuduj. Przypomnę, uzyskaliśmy rekordowe dofinansowanie z konkursowej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 15 mln zł na realizację tego zadania. W ramach projektu został przygotowany obiekt, który będzie częściowo podpiwniczony, z jednym piętrem. Będzie on miał możliwość rozbudowy, gdyby w przyszłości zaistniała potrzeba poszerzenia zakresu usług, czy ilości łóżek. W ramach projektu jest 30 łóżek w pokojach dwu i jednoosobowych, do tego są wyznaczone na bazie doświadczeń covidowych izolatki oraz odpowiednie ciągi komunikacyjne – mówił na czerwcowej sesji prezydent Lucjusz Nadbereżny. Każdy z pokoi będzie miał osobną łazienkę. W obiekcie znajdą się też pomieszczenia dla rodzin pensjonariuszy, stołówka, jadalnia, pokoje zabiegowe i rehabilitacyjne. Nie zabraknie także świetlicy oraz kaplicy.
– W ramach tego projektu będzie wybudowana przychodnia poradni medycyny paliatywnej, która będzie się znajdowała od frontu, od ulicy Kwiatkowskiego. W ramach tej poradni będą trzy gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy, rehabilitacyjny, cała infrastruktura recepcji oraz holu. Poradnia będzie otwarta dla wszystkich, będzie miała charakter poradni publicznej, powszechnej. W tym budynku będzie również siedziba hospicjum domowego, tak aby była tam wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego, rehabilitacyjnego. To również będzie przestrzeń edukacyjna skierowana dla wolontariatu, dla osób, które chciałyby włączyć się w pomoc osobom nieuleczalnie chorych, również pod względem szkoleń, warsztatów – mówił włodarz miasta.
Prezydent podczas sesji zapowiedział naniesienie ostatnich zmian w programie funkcjonalno-użytkowym i uruchomienie procedury przetargowej. Kolejny krok to rozpoczęcie prac projektowych, a po ich zakończeniu i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń nastąpi rzeczowa realizacja. Największy zakres prac planowany jest na lata 2022-2023.
– To sprawa, która nas łączy ponad podziałami. Wszyscy widzimy potrzebę powstania hospicjum i cieszę się, że są już takie konkretne zapowiedzi – mówiła radna Renata Butryn. Pytała także o kwestie powołania i przygotowania kadry, która będzie pracowała w hospicjum. – Chcielibyśmy, aby to była samodzielna, wyspecjalizowana jednostka hospicyjna – mówił włodarz miasta. Poinformował także, że na początek przyszłego roku zaplanowano rozpoczęcie działań mających na celu skompletowanie kadry dla tejże placówki.