14-metrowa rzeźba Rzeź Wołyńska autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego to dzieło budzące wiele emocji. W swoich granicach nie chciały go postawić ani Jelenia Góra, ani Rzeszów i Toruń. Nie chciała go też Stalowa Wola. Monument znajdzie swe miejsce w Domostawie w gminie Jarocin.
- PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak Walczak „propaguje” komunizm
Pomnik przedstawia orła z wyciętym na piersi krzyżem. W środku krzyża znajduje się dziecko nabite na widły. Rzeźba powstała, aby w dosłowny sposób przypominać o barbarzyństwie, jakiego w czasie II wojny światowej dopuścili się ukraińscy nacjonaliści wobec swoich sąsiadów, głównie Polaków.
22 kwietnia podczas sesji Rady Gminy w Jarocinie, 9 głosami za, radni przegłosowali uchwałę o wzniesieniu w gminie Jarocin pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego. 6 osób wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny. Uchwała została przesłana do biura prawnego Wojewody Podkarpackiego celem jej legalizacji. Następnym krokiem będzie uzyskanie zgody na budowę.
– Uchwała idzie do legalizacji do biura głównego wojewody. Później trzeba opracować projekt zagospodarowania oraz usytuowania i uzyskać zgodę na budowę. Chodzi o kwestię osadzenia pomnika na cokole, na to trzeba mieć właśnie zgodę. Jak już będzie zgoda na budowę, to pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna rzecz związana z lokalizacją. W pobliżu, gdzie ma stanąć pomnik, w tej chwili budowana jest droga S19. Praca na miejscu wre, ciągle jeżdżą samochody ciężarowe. Nie za bardzo wyobrażam sobie, żebyśmy mieli wyprzedzić to w działaniach. Chciałbym przywieźć pomnik, gdy prace związane z S19 będą już na ukończeniu. Potrzeba nam więc jeszcze kilku miesięcy – mówi „Sztafecie” wójt gminy Jarocin Zbigniewa Walczak.
Pomnik w hołdzie pomordowanym
Jak podkreśla wójt, lokalizację pomnika „Rzezi Wołyńskiej” na terenie gminy Jarocin można uzasadnić wspólnotą losów wojennych mieszkańców wsi na polskich Kresach Wschodnich i mieszkańców naszych terenów, które należały do najbardziej doświadczonych w czasie okupacji niemieckiej.
Wśród zamordowanych w pacyfikacjach bardzo dużą liczbę stanowiły dzieci, kobiety i starcy. W wielu okolicznych pacyfikowanych wioskach, Niemców wspierali ukraińscy kolaboranci, policja ukraińska i oddziały SS Galizien. Tak było w Jarocinie, Momotach Dolnych i Górnych, Łążku Zaklikowskim, Pikulach i innych.
Wstrząsające dzieło sztuki Andrzeja Pityńskiego
– Wszystkie ofiary niemieckiego bestialstwa na naszym terenie były w jakiś sposób upamiętnione. Zostały pochowane na cmentarzach, po przeprowadzonych ceremoniach pogrzebowych. Nie można tego powiedzieć o ofiarach ludobójstwa na polskich Kresach Wschodnich II RP, w tym na Wołyniu. Ponad 100 tysięcy ofiar wciąż leży w bezimiennych mogiłach na niepoświęconej ziemi i wciąż czeka na godne upamiętnienie w wolnej Polsce. Wzniesienie pomnika „Rzeź Wołyńska”, który jest oryginalnym, wstrząsającym dziełem sztuki, oddającym w pełni prawdę o straszliwym ludobójstwie dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej, będzie hołdem złożonym wszystkim pomordowanym. Pomnik mistrza Pityńskiego, z artystyczną precyzją i historyczną wiernością ukazując prawdę o zbrodni ludobójstwa, będzie jednocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń, do czego prowadzić może wyznawanie zbrodniczych ideologii – można przeczytać w uzasadnieniu uchwały, którą podjęli jarocińscy radni.
Pomnik „Rzeź Wołyńska” niechciany w Polsce
Pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został ufundowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2 w Nowym Jorku. Ta monumentalna rzeźba została odlana w brązie w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych w 2018 roku. Fundatorzy chcieli, by pomnik był darem dla Narodu Polskiego od polskich weteranów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Zobowiązali się oni nawet do poniesienia wszelkich kosztów związanych z adaptacją miejsca pod pomnik, budową cokołu oraz transportem pomnika z Gliwic i jego montażu.
Pierwotnie pomnik miał zostać odsłonięty 11 lipca 2018 roku, w 75. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Pomimo usilnych starań amerykańskich weteranów, nie udało się jednak znaleźć w Polsce lokalizacji dla „Rzezi Wołyńskiej”. Przeszkodą okazał się sprzeciw lokalnych władz samorządowych. Tak było w Jeleniej Górze oraz Stalowej Woli, Rzeszowie i Toruniu.
Za każdym razem argumentowano, że pomnik jest zbyt kontrowersyjny, ponieważ jego najistotniejszym motywem jest małe dziecko nadziane na widły.
Przyjęła go gmina Jarocin
Pomnik, którego nikt nie chciał w swoim mieście, postanowiono sprowadzić do gminy Jarocin. W tym celu powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie, na czele którego stanął wójt Zbigniew Walczak.
Celem komitetu było zorganizowanie zbiórki publicznej w kraju i zagranicą, mającej na celu wykupienie od prywatnych właścicieli części działek w miejscowości Domostawa, niezbędnych do posadowienia pomnika na uprzednio wykonanym cokole, współdziałanie z gminą Jarocin w celu odpowiedniego zagospodarowania działki przeznaczonej pod pomnik, opracowanie sposobu wyeksponowania informacji historycznych dotyczących wydarzeń, którym poświęcony jest pomnik.
Na miejsce, gdzie stanie „Rzeź Wołyńska”, wybrano teren sołectwa Domostawa w gminie Jarocin. Obręb Domostawa, na których zostanie on wzniesiony, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Miejsca Obsługi Podróżnych przy budowanej właśnie drodze ekspresowej S19. Lokalizacja pomnika została uzgodniona wcześniej przez wójta gminy Jarocin Zbigniewa Walczaka z mistrzem Pityńskim podczas jego ostatniej wizyty w Polsce w listopadzie 2018 roku (Andrzej Pityński zmarł 19 września 2020 r. w USA) i potwierdzona także przez fundatorów, czyli Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Kamila Brzezińska
Jest niezwykle smutnym fakt że pomnik upamiętniający ofiary ludobójstwa ukraińskiego tak długo nie znalazł miejsca w Polsce!!!Ukraińcy gloryfikują morderców…a Polacy pomnik Ofiar określają “kontrowersyjnym”!!!!!
Szacunek dla władz Jarocina!!
Wielkie uznanie dla gminy Jarocin ,dla tutejszych władz .
Kontrowersyjny? Bo nie ugładzony? On szokuje swoim wyrazem, włosy dęba stają, pokazuje czym była ta rzeź.
To nie widły. To tryzub.
Artysta wykonał wspaniałą robotę, pomniki mają na celu przypomnienie nam historii, aby nie zapomnieć, zarówno o chwale, jak również o zbrodniach, które nigdy nie powinny się powtórzyć!
Brawo dla Domostawy, hańba dla Stalowej – miasto patriotów opanowane przez gównianą władzę…
Niestety, podobno władze Domostow a także nie umieszcza tego wspaniałego dzieła! Tłumaczą się wojna i obecna sytuacja geopolityczna!!! Wszyscy wchodzą ukrom w d…bez mydła, więc boją się obrazić gości!! Wstyd i hanb!!! A pomordowani dalej w domach śmierci bez godnego pochówku. Tak polskim władzom zależy na Polakach.. teraz Ukraińce ważniejsi! Podziękujemy przy wyborach , a pomnik ma stanąć tchórze!!!
Sprostowanie
Pomnik zostanie wzniesiony przy MOP Bukowa II, ok. 1 km od Domostawy. Domostawa jest sołectwem w gminie Jarocin. Władze Gminy Jarocin nie wycofują się z działania na rzecz wzniesienia pomnika. To odlewnia w Gliwicach, gdzie powstał pomnik wycofała się z obietnicy demontażu pomnika u siebie i zamontowania go w gminie Jarocin tłumacząc to obecną sytuacją geopolityczną.
Szczera bolesna prawda!
Przykre. Podobno jednak nie stanie w tym miejscu, zostanie schowany w jakimś miejscu na wieczne czasy
Ten pomnik idealnie odzwierciedla tą rzeź….. artysta idealnie uchwycił to w swoim dziele. Mam sama ciarki na ciele jak na to patrzę…
Nasz Polski Holocaust odbyl sie glownie na Ukrainie i to z rak Ukraincow. Powinien zbalez swoje miejsce w WQarszawie albo innym duzym miescie, aby przypominac o wujatkowym barabrzynstwu jakiego doznali Polacy. Nalezy sie uczyc od Zydow jak szanuja swoja pamiec historyczna. Wojna na Ukranie nie ma nic do rzeczy. Pamietajmy, ze neonazizm ukrainski w postaci gloryfikowania zbrodniarzy ukrainskich sie rozwija ….A jest akurat 80 rocznica apogeum bestialstwa ukrainskiego na Polkach.
To skandal, nasi rodacy zamordowani na Wołyniu przez rezunów ukraińskich w grobach się przewracają. To niewiarygodne, że przez tyle lat ten pomnik jest przewalany z kąta w kąt.
Ja podziękuje za to przy urnie wyborczej.
I teraz widzimy na czym polega polityczna prostytucja.
Nie ma w rzeźbie nic kontrowersyjnego, jedynie PRAWDA. Ku przestrodze i może w celu edukacyjnym dla gości zza wschodniej granicy.
Piękny drastyczny pomnik ale oddający bestialstwo którego dopuścili się Ukraińcy a my w zamian dajemy im dach nad głową i schronienie ten pomnik ma wszystkim przypominać do czego nigdy nie wolno dopuścić
Ten pomnik jest piękny choć drastyczny ale taki ma być a nie uglaskana tabliczka. To oddaje dramatyzm i horror tamtych dni. I każdemu Ukraińcowi ma dać do myślenia że oni nasze dzieci traktowali widłami a my przyjęliśmy z otwartymi ramionami i sercami.
A na Wołyniu jest jakiś pomnik upamiętniający rzeź??