Uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, Magdalena Kotuła zajęła pierwsze miejsce w kwalifikacjach kolejnej edycji Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Niżańska licealistka zdobyła maksymalną ilość punktów. Podkreślenia wymaga fakt, że w tegorocznej edycji udział wzięło 537 osób z całej Polski, a tylko 30 z nich mogło zakwalifikować się do części konkursowej.
Organizatorem Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych jest Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Służą one wzbogaceniu wiedzy i poszerzaniu horyzontów uczestników, a zatem mogą stanowić cenne uzupełnienie zajęć szkolnych oraz istotną pomoc w przygotowaniu do egzaminów maturalnych.
Tematyką tegorocznej edycji warsztatów była filozofia średniowiecza.
Warsztaty odbywały się na platformie edukacyjnej Moodle. Ich koordynatorką na terenie niżańskiego liceum była katechetka Monika Krawiec, a uczestnikami duża grupa uczniów, którzy wzięli udział w cyklicznych zajęciach odbywających się w lutym i marcu. Prowadzone były przez pracowników uniwersyteckich w formie wykładów, ćwiczeń oraz samodzielnej pracy z tekstem.
Spotkania online obejmowały kilka bloków tematycznych m.in.: „Bóg kontra zło. Zło jako brak dobra”, „Średniowieczny kodeks etyki lekarskiej”, „Czy Augustyn z Hippony oglądałby Netflixa? „Solilokwia” Augustyna z Hippony”, „Maszyna Lullusa”, „Czy średniowiecze było epoką „zabobonu”?” i „Wojna sprawiedliwa”
Po zakończonych zajęciach uczestnicy rozwiązywali zadania, odpowiadali na pytania, brali udział w quizach, a także pisali eseje. Ich prace oceniane były na bieżąco w formie punktów, których największa ilość dawała możliwość zakwalifikowania się do Ogólnopolskiego Konkursu Filozoficznego, będącego ostatnim etapem warsztatów.