Trwają prace przy budowie parku zimnej wody w Stalowej Woli. W ramach planowanego zadania powstaną tor rolkarski i pumptrack, stawy z wykorzystaniem naturalnej retencji wód oraz ciągi komunikacyjne. Zadanie pochłonie nieco ponad 7,7 mln zł.
– W tej chwili trwają jeszcze prace kształtujące zagospodarowanie terenu, prace ziemne, przede wszystkim kształtujące dwa nowe stawy oraz równające teren wokół nich – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Nowy teren sportowo-rekreacyjny powstaje w pobliżu skateparku. Inwestycja swoim zakresem obejmuje stworzenie dwóch stref. W części sportowej zaczynającej się od strony skateparku powstanie pumptrack – czyli rowerowy plac zabaw. Wokół niego rozciągał się będzie tor rolkarski. Druga część parku będzie odkryciem unikalnego siedliska wierzbowo-topolowego znajdującego się w naturalnym zagłębieniu starorzecza Sanu. Dbając o naturalną retencję wody powstają w tym miejscu dwa stawy. Ciekawymi elementami architektury będą dwa pomosty na jednym ze stawów i mostek przebiegający nad drugim stawem.
Na zagospodarowanym terenie pojawią się elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, wieże dla jerzyków oraz tabliczki informacyjne. W planach jest także budowa ścieżek pieszych oraz pieszo-rowerowych z nawierzchni żwirowej i asfaltowej. Na miejsce budowy przywiezione zostały już elementy do budowy asfaltowej ścieżki rowerowej. – Będzie ona biegła od ulicy Staszica za stacją benzynową, do ulicy Czarnieckiego, wzdłuż nasypu kolektora sanitarnego. Będą również usypywane nowe ścieżki przepuszczalne żwirowe już w dolnej części placu – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Projekt zakłada także wykonanie trawników, łąk kwietnych wraz z zabiegami agrotechnicznymi, wykonanie nasadzeń bylin i roślin wodno-błotnych i bagiennych oraz nasadzeń z drzew i krzewów. Teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem.
– Wcześniej zaplanowana wycinka, która obejmowała blisko 100 egzemplarzy drzew, została ograniczona do 39 sztuk drzew najbardziej zagrażających bezpieczeństwu lub będących pod liniami energetycznymi. Ponadto będą prowadzone dodatkowe prace arborystyczne, dlatego że cześć drzew jest chorych, musi być dokonana przycinka sanitarna i zabiegi lecznicze – mówi prezydent Nadbereżny.
Zakończenie inwestycji i jej odbiór zaplanowano na rok 2022.