W tym roku kontynuowane będą prace modernizacyjne stacji uzdatniania wody w Radomyślu i Chwałowicach w gminie Radomyśl nad Sanem. Cały proces rozbudowy, ze względu na duży zakres zaplanowanych prac ma potrwać około 3 lat.
Rozbudowa stała się potrzebna w związku ze wzrostem ilości przyłączy do sieci wodociągowej dla nowych budynków powstających na terenie gminy, oraz by zapobiec w przyszłości deficytowi uzdatnianej wody i zapewnić ją w jak najlepszej jakości. Zakres prac będzie bardzo szeroki.
Na stacji w Radomyślu dobudowane zostaną dwa zbiorniki wody czystej i zbiornik reakcji o powierzchni 300 m3. Zwiększone będzie zautomatyzowanie funkcjonowania i wizualizacja pracy całej stacji. W tym roku planowana jest rozbudowa istniejącego układu technologicznego o cztery nowe filtry (dodatkowo do już funkcjonujących 6 filtrów), wytrącające z wody żelazo i mangan. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku wykonano tu odwiert studni, kompaktową obudowę studzienną, montaż pompy głębinowej, zasilanie energetyczne studni i jej sterowanie. Wybudowano też rurociąg wody surowej ze studni do stacji.
Natomiast w Chwałowicach projekt modernizacji będzie obejmował dobudowę dwóch zbiorników wody czystej o powierzchni 200 m3 każdy, dobudowę żelbetowego zbiornika reakcji o powierzchni 100 m3 oraz nowego obiektu budowlanego dla dodatkowych filtrów. Będzie zamontowany nowy układ technologiczny filtracji II stopnia, instalacji elektrycznej oraz zwiększona automatyka i wizualizacja stacji. Proces rozbudowy SUW w Chwałowicach został już rozpoczęty. Zostały wymienione pompy sieciowe. W tym roku wybudowane zostaną 3 odwierty nowych studni, a na istniejącym zbiorniku wody czystej wykonane zostanie zadaszenie.
Ta kosztowna inwestycja będzie finansowana ze środków własnych gminy oraz zewnętrznych funduszy. Gmina na wykonanie części tych zadań pozyskała już środki na br. z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 900 tys. zł. Są czynione starania o pozyskanie kolejnej puli funduszy, w tym także z nowej, unijnej perspektywy finansowej. Został już wyłoniony projektant zadania, z którym wójt Jan Pyrkosz podpisał umowę o prace projektowe. Ze względu na duży zakres prac i koszt, modernizacja obydwu stacji jest planowana na okres co najmniej 3 lat.