Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Nisku uczestniczyli w lekcjach on-line z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Nisku. Sierżant Katarzyna Pracało opowiadała dzieciom o zagrożeniach jakie czyhają na nie w Internecie.
– Edukacja z zakresu bezpiecznego użytkowania technologii informacyjno-komputerowych i cyberprzemocy, jest tematem najczęściej wybieranym przez nauczycieli zapraszających przedstawicieli policji do uczestnictwa w spotkaniach z młodzieżą – wyjaśnia kom. Anna Kowalik, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Nisku.
Podczas spotkania on-line uczniowie klasy VII PSP nr 1 w Nisku rozmawiali o zagrożeniach pojawiających się w Internecie. Sierżant Katarzyna Pracało przedstawiła uczniom zjawisko cyberprzemocy, przestępczości internetowej, zasad zachowania bezpieczeństwa i prywatności podczas korzystania z sieci internetowej.
– Funkcjonariuszka poruszyła, również kwestię odpowiedzialności prawnej, którą ponoszą osoby dopuszczające się przestępstw w sieci – dodaje kom. Kowalik.
Ideą spotkania z młodzieżą było nie tylko wskazywanie, jakie czyny mogą stanowić przestępstwo i za jakie zachowania może grozić odpowiedzialność prawna, ale przede wszystkim, w jaki sposób chronić się przed nimi, jak chronić siebie i swoją prywatność przed internetowymi przestępcami.
Policjantka mówiła także o uzależnieniach, przypominała uczniom o konsekwencjach zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Przestrzegała przed wpływem dopalaczy na organizm w związku z składem zawierającym substancje nieznanego pochodzenia, co w przypadku zatrucia utrudnia lekarzom diagnozę i leczenie.
Pogadanka miała charakter prewencyjny i z pewnością przyczyni się do wzbogacenia wiedzy młodych ludzi na tematy zagrożeń, z którymi czasem nieświadomie mogą się spotkać.