Dobiegł końca kolejny etap modernizacji budynku Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Rozwadowie. To zabytkowy budynek po dawnym sądzie w Rozwadowie. Do tej pory wyremontowane i zaadaptowane na potrzeby muzealno-edukacyjne zostały parter i poddasze budynku. Teraz dzięki dofinansowaniu można było wykonać remont pierwszego piętra.
W ramach modernizacji wymieniono 9 okien i odtworzono posadzkę na klatce schodowej. Przebudowano również trzy pomieszczenia na pierwszym piętrze budynku: wykonano nowe posadzki, podciągnięto instalacje sanitarne i elektryczne, zamontowano nowe drzwi wejściowe oraz wykonano elementy dekoracyjne. Ponadto pomieszczeniach zamontowano klimatyzację, instalację ogrzewania podłogowego, instalację elektryczną, niskoprądową, nagłośnieniową i alarmową.
W efekcie prac powstało 119,85 m kw nowej powierzchni użytkowej, przeznaczonej na działalność edukacyjno-wystawienniczą.
Zadanie dofinansowano z Funduszu Promocji Kultury oraz Programu Ochrona zabytków 2020 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przypominamy, że koncepcja utworzenia galerii poświęconej Karpińskiemu pojawiła się w 2016 roku. Inwestycja zrealizowana została w zabytkowym budynku dawnego sądu. Ten okazały gmach został wzniesiony w 1905 roku z inicjatywy władz austriackiego zaborcy i stanowi dokument reprezentacyjnej zabudowy miejskiej dawnego miasta Rozwadowa.
Obecnie budynek dawnego sądu zmienił się w przestrzeń wystawienniczo-edukacyjną muzeum: na poddaszu umiejscowiono galerię dzieł Alfonsa Karpińskiego z pracownią artystyczną, na I piętrze Centrum Edukacji Dziecięcej, na parterze strefa wejścia do galerii obejmuje punkt informacyjny, sklepik, szatnię i toalety. W ramach galerii działa Szkoła Malarstwa i Rysunku „Karpiński”, która kompleksowo i profesjonalnie uczy sztuk plastycznych. Galerii towarzyszy bogaty program wydarzeń kulturalnych (wystawy, warsztaty, lekcje, konferencje, koncerty, filmy itp.). Atutem nowo otwartej przestrzeni jest elegancka i atrakcyjna wizualnie aranżacja wnętrza.
A nie przypadkiem rewitalizację???
Rewaloryzacja, w odniesieniu do architektury, to przywrócenie obiektom historycznym ich dawnego wyglądu.
Rewitalizacja to działanie mające na celu poprawę estetyki, wygody użytkowania, sytuacji ekonomicznej i społecznej w danym miejscu.