Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią i zamknięciem instytucji kultury, pracownicy Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli starają się przybliżać mieszkańcom kulturę w formie on-line. Ich działania i propozycje można śledzić na muzealnych social mediach, profilach Facebook, Instagram, YouTube.
Nasi muzealnicy pracują nad tym, by ciągle być w kontakcie z odbiorcami i na bieżąco informować o tym, co się u nich dzieje. Przygotowali też dla mieszkańców kilka cykli tematycznych, które zainteresują wielbicieli pięknego szkła i porcelany art déco, pasjonatów historii i architektury industrialnej.
Jest i coś specjalnego dla małych i dużych miłośników kultury ludowej. W sieci możemy znaleźć zbiory z pięknymi ludowymi wzorami, które można zastosować do własnych realizacji artystycznych. Akcja zakończy się wystawą, na której zostaną pokazane nadesłane prace.
– Wystarczy śledzić muzealne posty FB i stronę internetową muzeum, zainspirować się wzorem i załączyć pod postem fotografię dowolnej autorskiej pracy artystycznej powstałej w oparciu o pokazany wzór lub przesłać ją na adres email: eskromak@muzeum.stalowawola.pl – mówi Elżbieta Skromak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Druga nowość w mediach społecznościowych dedykowana jest miłośnikom szkła i ceramiki w stylu art déco.
Muzeum od kilkunastu lat gromadzi kolekcję wyrobów utrzymanych w tej stylistyce, ale szczególną jej częścią jest ponad 300 przedmiotów szklanych. Jej trzonem są szkła wytworzone w Hucie Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim oraz Huty Szkła Juliusza Stollego „Niemen” w Brzozówce – czołowych polskich wytwórni okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto muzeum posiada też kilkadziesiąt obiektów z hut w Ząbkowicach, Zawierciu, Krośnie i Radomsku, a także pojedyncze przykłady ciekawych realizacji z wytwórni czeskich i niemieckich.
Treści związane z cyklem można znaleźć na profilu FB i Instagramie.
– Może w waszych kredensach lub szafkach przechowywane są podobne przedmioty? Pochwalcie się. A może wiąże się z nimi ciekawa rodzinna historia? Chętnie o niej przeczytamy – mówi Aneta Garanty z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Świetnym odbiorem internautów cieszy się cykl filmów poświęconych Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu i obiektom, które gromadzimy na potrzeby powstającego Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dostępne są już cztery odcinki, które można obejrzeć na naszym kanale YT oraz FB.
– Jeśli przeczytaliście już nasze posty i obejrzeliście filmy, to czas na podcasty. Możecie odsłuchiwać je w każdej wolnej chwili, zarówno na spacerze jak i podczas świątecznych porządków. Na razie możecie posłuchać odcinków o słowiańskich korzeniach naszej współczesnej kultury, ale w trakcie przygotowania są tematy związane ze świątecznymi tradycjami, które już niebawem będziemy publikować w naszych social mediach – mówia pracownicy muzeum.
Przypominamy również o artyście pochodzącym z Rozwadowa – Alfonsie Karpińskim, którego dzieła dostępne są online http://muzeum.stalowawola.pl/zbioryonline/ .Wybierzcie się na wirtualny spacer po Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego http://3d.muzeum.stalowawola.pl/.