W środę 30 grudnia w szpitalach w Stalowej Woli i Nisku rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Na razie do każdej z placówek dotarło po 75 ampułek. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy szpitali.
Na Podkarpaciu pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się 27 grudnia w szpitalu MSWiA w Rzeszowie. W naszym województwie jako pierwsza szczepionkę otrzymała lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii.
– To niezwykle ważny moment dla nas wszystkich i olbrzymi krok w walce z pandemią. Powszechne szczepienia to szansa na przerwanie transmisji wirusa, najlepsza ochrona, jaką możemy zapewnić sobie i osobom z naszego otoczenia – podkreśliła Jolanta Kluz-Zawadzka.
Szczepienia są dobrowolne. Pierwotnie lista chętnych do przyjęcia szczepionki miała być zamknięta do 28 grudnia. Termin przedłużono jednak do 14 stycznia.
– Jak dotąd zapisanych mamy przeszło 1000 osób, z czego 450 osób to pracownicy naszego szpitala – powiedziała 30 grudnia Jolanta Czarnota, koordynator do spraw szczepień w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.
Na liście znajduje się również 620 pracowników innych podmiotów z powiatu stalowowolskiego, między innymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ośrodków pomocy społecznej, Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego czy też przychodni.
Jeśli chodzi o stalowowolski szpital, to do szczepienia zgłosiło się blisko 50 proc. personelu medycznego i niemedycznego. Jako pierwsza w Stalowej Woli zaszczepiła się pielęgniarka epidemiologiczna Justyna Dąbek. Zaaplikowanie pierwszych dawek szczepionki 75 osobom potrwa prawdopodobnie 3-4 dni.
Szczepienia ruszają również w Szpitalu Powiatowym im. PCK w Nisku.
– Zgłosiło się około 230 pracowników szpitala, czyli około 40 procent, ale ta liczba cały czas się zmienia, bo dopisują się kolejne osoby. Mamy nadzieję, że chętnych do szczepienia będzie zdecydowanie więcej. Zapisało się też ok. 120 osób z innych zakładów opieki zdrowotnej, bo jesteśmy szpitalem węzłowym, który będzie szczepił również pracowników innych podmiotów z powiatu niżańskiego – powiedział 29 grudnia Roman Ryznar, p.o. dyrektora Szpitala Powiatowego im. PCK w Nisku.
Jeszcze we wtorek nie było wiadomo, kto w niżańskim szpitalu zaszczepi się jako pierwszy. – Będzie to prawdopodobnie któryś z lekarzy anestezjologów. Jest dużo chętnych, żeby być pierwszym, więc nie wiem, czy będą robić losowanie, czy jakoś to uzgodnią między sobą – mówi półżartem Roman Ryznar.
Sam również wpisał się na listę chętnych do przyjęcia szczepionki, pomimo tego, że przechorował już COVID-19. – To nie jest zwykłe przeziębienie, a poważna choroba – dodaje już z pełną powagą.
– Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz personel innych jednostek sektora ochrony zdrowia, m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych – informuje dyrekcja stalowowolskiego szpitala.
Według informacji Ministerstwa zdrowia, zgodnie z Narodowym Programem szczepień, osoby z „grupy 0”, czyli takie, które mogą być zaszczepione w pierwszej kolejności, to: pracownicy szpitala węzłowego, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych, osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.
W kolejnym etapie szczepieni będą funkcjonariusze i pracownicy Policji, ratownicy i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, pozostali pracownicy sektora ochrony zdrowia, pozostali pracownicy z firm współpracujących z podmiotami z „Etapu 0”, tj. tacy, którzy nie przebywają w trybie ciągłym w podmiocie.
15 stycznia mają rozpocząć się zapisy na szczepienia populacyjne. Wkrótce zostanie podana również lista placówek, w których realizowane będą powszechne szczepienia Polaków przeciw COVID-19. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, punkt szczepień będzie uruchomiony w każdej gminie.
Procedura rejestracji dla pacjentów ma być prosta i bezpieczna: online, przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 namawia prezydent Stalowej Woli. Lucjusz Nadbereżny deklaruje, że sam zechce się zaszczepić, chociaż jest ozdrowieńcem. – Zachęcam wszystkich do tego, aby skorzystać z możliwości zaszczepienia się. Chyba wszyscy tęsknimy za normalnością – mówi prezydent Nadbereżny.
Dodaje, że każdy z nas od dziecka korzystał z różnych szczepień. – Wiemy przecież, jak straszne choroby toczyły świat w historii. Szczepionki to jednak to rozwiązanie, które przyniosło nam również dzisiejszy, cywilizowany, zdrowy świat – zwraca uwagę Lucjusz Nadbereżny, i dodaje: – Samorząd miasta Stalowej Woli nie ma zamiaru nikogo zmuszać w jakikolwiek sposób, przepisami czy innymi rozwiązaniami w tym zakresie.
Liczy też na to, że dzięki powszechnym szczepieniom „będziemy mogli w końcu na nowo wrócić do normalności”.