Oferta sprzętu wędkarskiego jest dziś o wiele szersza niż jeszcze kilkanaście, a co dopiero kilkadziesiąt lat temu. Dawniej nie można było nawet zakupić wędzisk dedykowanych do metody gruntowej; po prostu sięgano po jak najgrubsze i jak najsolidniejsze kije. Miało to swoje przykre konsekwencje – tego rodzaju wędki były jednocześnie najcięższe, więc szybko męczyły ręce nawet wprawionych wędkarzy. Technologiczny rozwój wywołał sprzętową rewolucję, a na rynku pojawił się wyspecjalizowany sprzęt dostosowany do specyfiki metody gruntowej. Dowiedz się, o jakie wyposażenie należy zadbać, żeby wykorzystać tę technikę do połowu średnich i dużych ryb – karpi, linów, szczupaków, węgorzy, a nawet sumów.
Kiedy sprawdza się metoda gruntowa?
Zanim zabierzesz się za kompletowanie sprzętu, zastanów się, czy to na pewno metoda dla Ciebie. Zestaw gruntowy oraz technika precyzyjnego zanęcania (wrzucania zanęty razem z przynętą) zdaje egzamin przy rzutach na każdą odległość; sprawdza się również w wodach płynących. Kupując wędkę i resztę wyposażenia, przemyśl najpierw, na jaką odległość zamierzasz łowić. Żeby ułatwić sobie zarzucanie zestawu w powtarzalne miejsce, warto zawczasu wyznaczyć sobie pomocny punkt orientacyjny i wykonywać rzuty zza pleców. W metodzie gruntowej sygnalizacja brań odbywa się albo poprzez ruch zawieszonego na żyłce sygnalizatora, albo wyłącznie poprzez ruch szczytówki wędzisk typu feeder bądź picker.
Typowy zestaw gruntowy składa się wędziska, kołowrotka, żyłki głównej, obciążenia, koszyczka zanętowego i przyponu z haczykiem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kompletując swoje wyposażenie!
Solidne wędki gruntowe – feedery i pickery
Kluczowym elementem ekwipunku do metody gruntowej jest wytrzymałe, solidne wędzisko, które da sobie radę z holem poławianych ryb, zwłaszcza ryb spokojnego żeru: karpi, amurów, leszczy, płoci, karasi czy brzan. Dwa najpopularniejsze rodzaje gruntówek to feedery oraz pickery z drgającymi szczytówkami sygnalizującymi branie.
Feedery są zwykle sprzedawane w komplecie z wymiennymi szczytówkami i osiągają najczęściej długość w przedziale od 330 do nawet 450 cm (najbardziej uniwersalnym wyborem będzie model 3,6 lub 3,9 m). Doskonale sprawdzają się w rzekach lub gdy zależy nam na dalekich rzutach na głębszych jeziorach i zbiornikach zaporowych. Ciężar wyrzutu jest stosunkowo duży – może wynosić 50g, a standardowo ok. 120-150 g. Wyższe parametry, przekraczające 180g, nazywa się już heavy feederami – są one niezastąpione w bardzo silnym nurcie i przy polowaniu na duże ryby (karpie czy sumy); możliwość zastosowania cięższej przynęty automatycznie poszerza zasięg rzutu. Tak czy inaczej, feedery umożliwiają połowy przy zastosowaniu większych ciężarków; pozwalają też dołączyć koszyczek zanętowy.
Pickery (winklepickery) służą przede wszystkim do łowienia precyzyjnego, z bliskiej odległości w wodach stojących (jeziorach i stawach), ewentualnie w rzekach o słabym nurcie czy na płytkich, zarośniętych łowiskach. Są znacznie krótsze od feederów (zwykle 240-300 cm), a ich ciężar wyrzutu raczej nie przekracza 50 g (dlatego stosuje się je z samymi ciężarkami). Pickery są za to bardziej czułe, przez co stanowią cenną broń w walce z mniejszymi rybami. Akcja paraboliczna i delikatniejsza praca sprawiają, że hol takich okazów przebiega bezproblemowo.
Oba typy wędzisk posiadają w zestawie trzy (lub chociaż dwie) wymienne szczytówki. Różnią się one od siebie stopniem czułości oraz średnicą, co daje duże pole do manewru – można je zmieniać w zależności od potrzeb, warunków czy obciążenia, jakie zamierzamy zastosować (im cięższy ciężarek, tym sztywniejsza i grubsza powinna być szczytówka).
Szeroki wybór wędzisk w atrakcyjnych cenach odnajdziesz w sieci. Na www.sklepwedkarski.pl – wędki gruntowe dostępne są różnego rodzaju wędki gruntowe, a dostępny sprzęt podzielono na pomocne zakładki, dzięki czemu możesz przeglądać wyłącznie feedery lub winklepicklery. Oprócz tego wyodrębniono wędziska gruntowe uniwersalne, teleskopowe czy nadające się na żywca. Znaczna część modeli jest wykonana z wytrzymałego, a przy tym lekkiego włókna węglowego; część powstaje przy użyciu bardziej elastyczniejszego włókna szklanego. Oba rodzaje przewyższają wędki starego typu o lata świetlne – nie obciążają zbytnio ręki i zapewniają optymalny komfort połowu. Warto przyjrzeć się propozycjom takich marek jak Jaxon, Okuma, Ryobi, Prologic, D.A.M., Westin czy Browning, dostosowując ostateczny wybór do swoich preferencji, ale też możliwości budżetowych.
Wytrzymałe kołowrotki gruntowe
Żeby osiągnąć jak najlepsze efekty, należy wyposażyć się w porządny, precyzyjny kołowrotek. „Sercem” każdego kołowrotka jest hamulec – musi być niezawodny, aby ryba się nie zerwała, a żyłka rozwijała się możliwie płynnie. Szpula (stała lub ruchoma) powinna pomieścić minimum 200 metrów linki (żyłki lub wytrzymalszej plecionki o możliwie gładkim splocie). Wybierając swój model kołowrotka, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesuje Cię wersja z przednim czy z tylnym hamulcem. Ten przedni zatrzymuje żyłkę bezpośrednio; z kolei ten drugi potrzebuje do tego zadania przekładni. Przedni hamulec, częściej wybierany przez wędkarzy, jest chwalony za łatwość obsługi, precyzyjność oraz niewielką wagę. Zwolennicy tylnego hamulca twierdzą, że zapewnia on wyższy komfort przy holowaniu dużych drapieżników (łatwo go regulować, zwłaszcza w trakcie rzeczonego holu).
Kołowrotki gruntowe, podobnie jak wędki, należy dobierać zgodnie ze swoimi preferencjami, kierując się intuicją, budżetem, ale też przyzwyczajeniami na łowisku. Bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli poławiasz karpie lub amury, będą kołowrotki gruntowe z wolnym biegiem, które umożliwiają swobodne rozwijanie żyłki. Jest to bardzo przydatne w momencie, gdy należy szybko i sprawnie poluzować linkę. Modele z wolnym biegiem, przednim i tylnym hamulcem oraz typu match odnajdziesz na www.sklepwedkarski.pl. W odrębnej, dedykowanej zakładce zamieszczono także przydatne szpule zapasowe. Sklep wędkarski online posiada w ofercie modele w przeróżnych rozmiarach (1000, 2000 czy 3000, ale też 5000 czy nawet 20 000), o zróżnicowanym przełożeniu, liczbie łożysk oraz sile hamulca. Oprócz kultowych produktów marki Okuma (z pięcioletnią gwarancją!) w sprzedaży znajdują się m.in. propozycje Dragon, D.A.M., Jaxon, Penn oraz Ryobi.
Koszyczki zanętowe i haczyki
Asortyment Sklepwedkarski.pl obejmuje wszystkie elementy zestawu gruntowego, także mniejsze akcesoria. Do charakterystycznych produktów należy koszyczek zanętowy, który wrzucamy do wody razem z zestawem – zwróć uwagę na to, aby posiadał on szeroki układ żeber (ułatwi to rybie pobranie zanęty, a jednocześnie zmniejszy prawdopodobieństwo splątania z haczykiem). Taki koszyczek powinien posiadać wagę dostosowaną do specyfiki łowiska i do ciężaru wyrzutowego wędziska – przy konieczności oddawania dalszych rzutów lepiej sięgać po cięższe koszyczki (nawet do 90g), podczas gdy w mniejszych zbiornikach i przy bliższych rzutach doskonale spisze się przedział 15-30g. Na koniec – ostre, wytrzymałe haczyki o odpowiednim rozmiarze, czyli od 2 do 6 (wbrew intuicji: im niższy numer, tym większy haczyk). Po dobraniu zanęty, linki i obciążenia możesz wreszcie wyruszyć na wędkarską wyprawę. Połamania kija – zresztą, z takim wyposażeniem musi się udać!
Artykuł nadesłany