15 głosami za, przy 4 nieobecnych radnych, Rada Powiatu Niżańskiego tuż przed Bożym Narodzeniem uchwaliła budżet powiatu niżańskiego na rok 2021. Jakie inwestycje będą realizowane w nowym roku?
Planowane na 2021 rok dochody budżetu określono na łączną kwotę 80 milionów złotych, natomiast wydatki w wysokości 91 milionów 167 tysięcy złotych. Wydatki majątkowe mają wynieść w przyszłym roku 24 miliony 540 tysiące złotych, czyli stanowić będą prawie 27 procent wszystkich wydatków powiatu. Radni uchwalili też deficyt powiatu w wysokości 11 milionów 167 tysięcy złotych.
Podsumowując projekt budżetu na 2021 rok starosta niżański Robert Bednarz podkreślił, że patrząc na założenia początkowe zawarte w przygotowanym projekcie budżetu, jest to kolejny, bardzo wysoki budżet dla powiatu niżańskiego.
Jak zaznaczył starosta, przygotowany projekt budżetu uwzględnia oczekiwania i potrzeby mieszkańców powiatu niżańskiego, które były artykułowane przez radnych rady powiatu niżańskiego, władze samorządowe gmin, lokalnych liderów, sołtysów przewodniczących osiedli, mieszkańców, którzy zgłaszali swoje propozycje.
Przyjęty przez Radę Powiatu Niżańskiego budżet zakłada realizację zadań na terenie każdej z gmin oraz daje perspektywę wprowadzania i realizacji dodatkowych zadań.
– Przygotowując ten budżet mieliśmy na uwadze, że nie możemy poprzestać tylko na tym, co nalazło się w tym budżecie, ale wiemy, że musimy wyjść naprzeciw temu, jakie możliwości dają różne środki rządowe, fundusze, np. Fundusz Dróg Samorządowych, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, Fundusz Modernizacji Szpitali, a przed nami również nowa perspektywa unijna i duże możliwości pozyskania środków unijnych. W związku z tym chciałbym zasygnalizować, że oprócz zadań, które się znalazły w projekcie budżetu, w miarę możliwości, będą wprowadzane kolejne zadania inwestycyjne wraz z faktem pozyskania dodatkowych środków – mówił starosta.
Aż 13 milionów 545 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na inwestycje na drogach powiatowych. Dzięki tym środkom przebudowane zostaną m.in. droga powiatowa Bieliny – Nowa Wieś na odcinku Bukowina – Ryczki wraz z przebudową drogi powiatowej Bidaczów Stary – Łazory w miejscowości Łazory i przebudową drogi powiatowej Jarocin – Huta Krzeszowska w miejscowości Huta Krzeszowska, droga powiatowa Jata-Zalesie-Sójkowa w miejscowości Zalesie wraz z przebudową drogi powiatowej Groble – Krzywdy polegającą na budowie ciągu pieszo-rowerowego w miejscowości Krzywdy, a także ul. Kończycka w Rudniku nad Sanem w km 0+187,8 – 1+068 i Rudnik-Kończyce w km 1+068-5+900 wraz z przebudową drogi powiatowej w miejscowości Przędzel. Wybudowana zostanie też ścieżka rowerowa i chodnik w ciągu drogi powiatowej Krzeszów – Łazów, ciąg pieszo- rowerowy przez wieś z Zarzeczu, ścieżka rowerowa i chodnik w ciągu drogi powiatowej Spokojna – Studzieniec – Jastkowice. W planach powiatu jest też przebudowa ulic 1000-lecia, Kolejowej i Dworcowej w Nisku, drogi Domostawa – Szwedy w Szwedach, Nowy Nart – Stary Nart w Starym Narcie, ulic Nowej, Słonecznej i Dąbrowskiego w Nisku, ulicy Osiedla w Nisku oraz drogi powiatowej w Hucisku. Zaplanowano także wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy drogi powiatowej Ulanów-Rudnik wraz z przebudową mostu na rzece San.
Ponadto w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych zaplanowano przebudowę dróg powiatowych: Jeżowe – Wola Raniżowska w miejscowości Nowy Nart wraz z przebudową przepustu w miejscowości Jeżowe, Huta Krzeszowska-Ciosmy wraz z przebudową przepustu w miejscowości Huta Stara oraz przebudową mostu w ciągu drogi powiatowej w miejscowości Huta Stara, Rudnik –Kończyce w miejscowości Kończyce oraz przebudowę przepustu w ciągu drogi powiatowej w miejscowości Cholewiana Góra.
W budżecie znalazły się również: kontynuacja projektu Podkarpacki System Informacji Przestrzennej, przebudowa i rozbudowa budynku w Nisku przy placu Wolności 15 oraz nadbudowa budynku Starostwa Powiatowego w Nisku przy placu Wolności 2.
W ramach inwestycji w oświacie zaplanowano: wykonanie ogrodzenia wokół Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Ulanowie, wykonanie dokumentacji technicznej na zagospodarowanie podwórka szkolnego przy Zespole Szkół w Rudniku, zakup i dostawa klasopracowni dydaktycznych dla szkół ponadpodstawowych Powiatu Niżańskiego, kompleksowa modernizacja energetyczna budynków szkół Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku i Zespołu Szkół w Jeżowem, zagospodarowanie budynku po byłym LO na potrzeby oddziałów przedszkolnych, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz oddziałów rewalidacyjno – wychowawczych w SOSW w Rudniku nad Sanem, termomodernizacja budynku użyteczności publicznej w Nisku przy ul. Paderewskiego 4, wykonanie windy osobowej elektrycznej z szybem samonośnym panoramicznym dostosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych, przy budynku użyteczności publicznej w Nisku przy ul. Paderewskiego 4 oraz rozbudowa, nadbudowa i przebudowa budynku użyteczności publicznej po byłym internacie LO w Ulanowie wraz ze zmianą konstrukcji dachu na potrzeby Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego.
W trosce o ochronę zdrowia zaplanowano także środki na rozbudowę i przebudowę części Szpitala Powiatowego w Nisku oraz rozwój e-usług medycznych w SPZZOZ w Nisku.