Pierwsza transza najnowszych hełmów „HP-05” trafiła na wyposażenie żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ich producentem jest Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A., firma która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
– Hełmy HP-05 weszły dotychczas na wyposażenie dziesięciu z piętnastu brygad obrony terytorialnej i są już wykorzystywane w szkoleniu żołnierzy WOT. W pierwszej kolejności blisko 400 hełmów typu HP-05 trafiło do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady OT, która została sformułowana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej – informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego
Nowy hełm na wyposażenie Sił Zbrojnych RP wprowadziło Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, które pełni funkcję gestora hełmów kompozytowych w siłach zbrojnych. Wybór tego typu hełmu był poprzedzony analizami, które bazowały na doświadczeniach innych rodzajów sił zbrojnych, w tym poza granicami kraju jak też tych z konfliktów zbrojnych. Doświadczenia te pokazały, że istnieje konieczność pozyskania – także dla lekkiej piechoty i innych specjalności wojskowych – hełmu spełniającego wymagania współczesnego pola walki. Hełm HP-05 spełnia nie tylko wymagania pododdziałów lekkiej piechoty, ale także wybranych stanowisk obsługi bojowych wozów piechoty, artylerii i innych pododdziałów specjalistycznych we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.
– Należy pamiętać, że dzisiaj hełm pełni rolę nie tylko ochrony balistycznej, ale jest również nośnikiem dodatkowego wyposażenia takiego jak oświetlenie, czy sprzęt noktowizyjny. Hełm balistyczny HP-05 (typ „high-cut”) jest jednym z najnowszych tego typu produktów. Został on wyposażony w szyny akcesoryjne i gniazdo montażu gogli noktowizyjnych. Hełm ten jest kompatybilny z wyposażeniem żołnierza: maską przeciwgazową, filtracyjną odzieżą ochronną, kamizelkami kuloodpornymi, indywidualnymi środkami łączności oraz urządzeniami do ochrony wzroku – dodaje kpt. Sura.