Już po raz szósty w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli odbyła się Fiesta Harmonica Festiwal. Na scenie wystąpili instrumentaliści, wokaliści i tancerze. Fiesta to połączenie dźwięku, ruchu i obrazu.
Pierwsza edycja Fiesta Harmonica Festival odbyła się w 2015 roku. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Mirosław Dyjak. Z założenia fiesta ma bawić ludzi i propagować bardzo ciekawy instrument jakim niewątpliwie jest harmonijka ustna. Od drugiej edycji imprezie towarzyszył ogólnopolski konkurs gry na harmonijce ustnej w dwóch kategoriach: harmonijka diatoniczna i harmonijka chromatyczna. Niestety ze względu na obecną sytuację epidemiczną organizatorzy zrezygnowali z części konkursowej. Odbyły się natomiast warsztaty gry na harmonijce ustnej prowadzone przez Marcina Dyjaka.
W tym roku festiwal odbył się 17 października, podobnie jak w latach ubiegłych w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli. Przygotowany program była bardzo atrakcyjny i zróżnicowany, na scenie zaprezentowali się cieszący się dużym uznaniem w kraju i za granicą muzycy, zespoły taneczne z SDK, uczniowie stalowowolskiej Państwowej Szkoły Muzycznej oraz artyści pochodzący ze Stalowej Woli. Na festiwalu od początku jego istnienia można posłuchać różnych gatunków muzycznych od muzyki klasycznej zaczynając, poprzez muzykę estradową, jazzową, na etnicznej kończąc.
Szósty Fiesta Harmonica Festival otworzył występ Mikołaja Wybacza grającego na akordeonie. Potem przyszedł czas na projekt o charakterze teatralnym „Lili Marleen”. – Harmonijka ustna to typowy instrument żeglarzy, włóczęgów, marynarzy, żołnierzy, harcerzy. Harmonijka wszędzie się zmieści. Była w Powstaniu Warszawskim, była w kieszeniach walczących żołnierzy po obydwu stronach okopu, bywało tak, że te same melodie grano po alianckiej i niemieckiej stronie. Utwór Lili Marleen, który stał się najbardziej znany w okresie II Wojny Światowej powstał w Niemczech w latach trzydziestych, a rozsławiła go Marlene Dietrich. Ta piosenka jest przykładem tego, że muzyka jest ponad wszelkimi podziałami – mówił Mirosław Dyjak. Projekt w swojej estetyce przybrał biało-czarne barwy, aby jak najlepiej oddać klimat tamtych lat. Na scenie wystąpili: Klaudia Kuraś – wokal, Witold Habuda – harmonijka, Mikołaj Wybacz – akordeon, Jakub Buczyński – skrzypce. Następnie na scenie pojawił się zespół Fiesta Amigos w składzie: Anna Kara – wokal, instrumenty perkusyjne, Roman Kara – gitara, Mirosław Dyjak – harmonijka. Niestety sobotniego wieczoru nie mógł być obecny czwarty ze składu Rafał Latawiec. Tego roku nie zabrakło także akcentu etnicznego. Muzykę irlandzką zagraną na instrumentach strunowych zaprezentowali Marian Wasiołek – mandolina i Piotr Siewień – gitara. Były też występy solistyczne harmonijkarzy, wśród nich m.in. Stanisław Salewski czy Kacper Kuraś.
Oprawę taneczną festiwalu przygotowały zespoły SDK „Perełki” pod okiem Anny Włodek i „Pasja” prowadzona przez Urszulę Wieczorek. Na zakończenie wystąpiły dwa tria czyli Dyjak Jazz Trio w składzie Marcin Dyjak – harmonijka ustna, Wojciech Wachułka – pianista i aranżer, Teofil Lisiecki – kontrabas oraz Trio Con Brio w składzie: Zygmunt Zgraja – harmonijki melodyjne, Janusz Zając – harmonijki basowe, Robert Kier – harmonijki akordowe. Fiestę poprowadzili Marta Górecka i Mirosław Dyjak. Oprawę graficzną materiałów festiwalowych przygotował dyrektor SDK Józef Sroka.
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Kulturalne Proscenium, którego prezesem jest Izabela Lach. Partnerami wydarzenia byli: Spółdzielczy Dom Kultury, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stalowej Woli, gmina Stalowa Wola, Powiat Stalowowolski i Nadsański Bank Spółdzielczy. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu województwa podkarpackiego.