Za nami czwarty festiwal im. Janiny Garści w Stalowej Woli. W tym roku organizatorzy przygotowali dla publiczności cztery różnorodne koncerty, których można było posłuchać w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Na scenie zaprezentowali się uznani artyści oraz młodzi muzycy.
– Koncerty są bardzo różnorodne, oczywiście dominuje muzyka tzw. poważna, na bardzo wysokim poziomie artystycznym w sensie utworów i wykonawczym również. Część tych koncertów wypełniają dzieci i młodzież. Chcemy pokazać muzykę zespołową, a mniej solistyczną jako, że więcej osób może zaprezentować się na scenie. Nasze festiwale miały zawsze dosyć dużą obsadę jeśli chodzi o muzykę orkiestralną, ale w tej chwili orkiestra nie może wejść na scenę ze względu na te ograniczenia, które są – mówi Magdalena Pamuła, prezes Fundacji Wspierania Kultury Amadeusz.
Festiwal organizowany od 2017 roku nosi imię Janiny Garści. Janina Garścia urodziła się 12 marca 1920 w Krakowie, a zmarła 1 marca 2004 r. To polska kompozytorka i pedagog. Ukończyła Wyższą Szkołę Muzyczną im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, studiowała także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Skomponowała około 700 utworów dla dzieci i młodzieży, głównie na fortepian, a także na wiolonczelę, obój, flet prosty i perkusję. Ponadto autorka ma w dorobku ilustracje muzyczne, utwory polirytmiczne, utwory na fortepian i perkusję dla jednego wykonawcy, utwory na fortepian z towarzyszeniem muzyki elektronicznej i taśmy magnetofonowej. Część jej utworów została zaaranżowana na akordeon i zespół harmonijek ustnych, wiele kompozycji znalazło się w zbiorach edukacyjnych muzyki dziecięcej wydawanych w Austrii, Japonii, byłych Czechosłowacji, NRD i ZSRR. – W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Janiny Garści, która była kompozytorką utworów przede wszystkim dla dzieci i na fortepian. Ktokolwiek zaczynał swoją edukację muzyczną na fortepianie to te utwory grał. Od lat osiemdziesiątych była związana ze szkoła muzyczną w Stalowej Woli, konkursy najpierw regionalne, potem ogólnopolskie i międzynarodowe – mówi Magdalena Pamuła.
Misją festiwalu jest promocja polskiej muzyki i kompozytorów, którzy piszą lub pisali dla dzieci i młodzieży, a także prezentacja młodych, zdolnych artystów. W tym roku na scenie MDK w piątek wystąpili Jekaterina i Stanisław Drzewieccy – fortepian, Julia Klarycka i Szymon Haczyk – fortepian, w koncercie zatytułowanym „Tańce świata”. W sobotę w koncercie pod hasłem „Kameralnie” zaprezentowali się Klara Kraj – fortepian, Adrian Janus – baryton, Joanna Rot – mezzosopran, Michał Rot – fortepian, Krzysztof Karpeta – wiolonczela. Program niedzielny był bardzo bogaty na scenie wystąpili: Łucja Król – fortepian, Miranda Szczepańska – skrzypce, Hubert Pisera – fortepian, Eryk Parchański – fortepian, Man Li Szczepańska – fortepian, Jacek Ciołczyk – fortepian. Był też koncert pt. „Czarny Anioł i Biały Anioł Piwnicy pod Baranami, poezja śpiewana z repertuaru Ewy Demarczyk i Anny Szałapak”. Wśród wykonawców znaleźli się: Roksana Lewak, aktorka Teatru Lalkowego w Krakowie, zespół instrumentalny: Michał Chytrzyński – skrzypce, Krzysztof Oczkowski – gitara, Michał Braszak – kontrabas, Konrad Mastyło – fortepian. Zwieńczeniem festiwalu był poniedziałkowy koncert, podczas którego na scenie wystąpili: Joanna Woś – sopran, Artur Jaroń – fortepian, Edward Wolanin – fortepian, Agata Kiler-Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet.
Festiwalowi towarzyszyły konkursy literacki „Tak piszę o muzyce” i plastyczny „Ta widzę muzykę”. Konkursy skierowane są do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym od przedszkola do szkoły średniej. Nie ma ograniczeń regionalnych.