Do pewnego momentu większość z nas żyje beztrosko. Z czasem, gdy zaczynamy prowadzić bardziej ustabilizowaną egzystencję, uczymy się tego i owego o odpowiedzialności. Rodzina, dzieci, a w końcu i poważniejsze zobowiązania finansowe mogą skłonić nas, abyśmy przemyśleli ubezpieczenie na życie. Jak wybrać najlepsze?
Kiedy warto pomyśleć o ubezpieczeniu na życie?
Póki nie jesteśmy odpowiedzialni za finansowy byt rodziny, ubezpieczenie na życie może wydawać nam się niepotrzebnym zbytkiem. Po co płacić każdego miesiąca za polisę na wypadek naszej śmierci, skoro z niej nie skorzystamy? Czy w osładzaniu najbliższym naszego odejścia jakąkolwiek sumą pieniędzy nie ma aby czegoś nieprzyzwoitego?
Cóż, takie myśli bardzo szybko rozwiewają się, gdy od naszych zarobków zaczyna zależeć spora część domowego budżetu. Pierwszym momentem, gdy ludzie zdają stają się naprawdę świadomi wagi regularnych wpływów na konto, jest wzięcie kredytu hipotecznego. Czy kiedy nas zabraknie, nasi małżonkowie nie zostaną sami ze zbyt wysokim obciążeniem pieniężnym? Czy oprócz oczywistego smutku nasza śmierć nie przyniesie im również finansowej ruiny? Zazwyczaj właśnie wtedy zaczynamy zastanawiać się nad ubezpieczeniem na życie po raz pierwszy.
Kolejnym przełomowym momentem są narodziny dzieci. Może z początku nie myślimy o ich przyszłości. Mamy w końcu tyle do roboty między cieszeniem się z pierwszych wspólnych chwil a przeliczaniem każdego grosza na niemałe przecież wydatki. Z każdym kolejnym rokiem starzejemy się jednak, a odpowiedzialność za dzieci nie maleje. W końcu może przyjść nam do głowy, że w przypadku niespodziewanej śmierci zostawimy potomków samym sobie. Jasne, wprowadziliśmy je w życie najlepiej jak potrafiliśmy, ale dobre wychowanie nie zastąpi pieniędzy na porządną edukację oraz start w dorosłość.
Nic dziwnego, że według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w samym 2019 roku łączna wartość ubezpieczeń na życie wynosiła w Polsce 21,27 mld zł. Rozterki scharakteryzowane powyżej są w końcu elementem życia każdego odpowiedzialnego dorosłego. W wielu przypadkach jedynym sensownym rozwiązaniem tej kwestii jest odpowiednia polisa. Zastanówmy się więc, jak dokonać odpowiedniego wyboru.
Jak wybrać ubezpieczenie na życie? Sprawdź rankingi i porównywarki
Decyzja o rozejrzeniu się za dobrą polisą to tylko pierwszy krok. Mnogość dostępnych na rynku opcji sprawia, że człowiek może łatwo pogubić się w gąszczu ofert. Sprawia to, że podstawowym narzędziem osób chcących kupić ubezpieczenie na życie jest ranking. Dzięki zestawieniu podobnych polis, specjaliści z branży ubezpieczeniowej są w stanie doradzić nam, gdzie w danym okresie warto rozejrzeć się za ubezpieczeniem.
Podobnie https://ocenapolis.pl/działa to w przypadku porównywarek. O ile rankingi odnoszą się zazwyczaj do modelowych przykładów, w przypadku porównywarek mamy do czynienia z bardziej spersonalizowanymi wynikami. Możliwość określenia, jakie parametry polisy nas interesują, jest wyjątkowo cenna na rynku tak bogatym w różnorodne oferty. Czego to nie znajdziemy wśród dziesiątków rozszerzeń?
Pierwsze z brzegu przykłady oferują dodatkowo:
- ochronę na wypadek pobytu w szpitalu,
- medyczne assistance po nieszczęśliwym zdarzeniu,
- wsparcie po zachorowaniu na raka lub inną potencjalnie śmiertelną chorobę,
- dodatkową pensję wypłacaną rodzinie przez ustalony okres po naszej śmierci.
To tylko kilka podstawowych opcji, a już można się w nich pogubić. Dlatego też strony z rankingami ubezpieczeń na życie oferują najczęściej pomoc konsultanta. Wykwalifikowany specjalista telefonicznie lub mailowo wesprze nas w poprawnym zinterpretowaniu wyników, które pokazują się w internetowej porównywarce polis. Kiedy zaś będziemy mieli już podstawowe pojęcie o zaletach konkretnych ofert, po wypełnieniu prostego formularza liczyć możemy na kontakt ze strony wybranego ubezpieczyciela.
Korzystanie z rankingów i porównywarek zarówno zaoszczędzi nam mnóstwo czasu, jak i pomoże w dopracowaniu ostatecznego kształtu polisy. Jak wiele innych produktów związanych z naszym bezpieczeństwem finansowym oraz komfortem egzystencjalnym, także ubezpieczenie na życie musi być skrojone pod osobiste potrzeby klienta.
Najlepsze ubezpieczenie na życie to takie, które odpowiada na nasze potrzeby
Trudno zdefiniować, czym właściwie jest najlepsze ubezpieczenie na życie. Wynika to z faktu, że każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby. Niektórzy potrzebują po prostu polisy najtańszej. Ważniejszy niż kwota świadczenia jest dla nich komfort płynący z zabezpieczenia rodziny na wypadek własnej śmierci. Inni klienci przychodzą do ubezpieczyciela po to, aby wraz z polisą na życie otrzymać jak najbardziej kompleksową ochronę. W takim przypadku standardem jest rozszerzenie ubezpieczenia o pomoc po wypadku skutkującym kalectwem lub wymagającym długotrwałego leczenia.
Powyższe postawy reprezentują dwie skrajności. Wielu z nas z chęcią zapłaci kilka czy kilkanaście złotych więcej za przydatne dodatki do polisy, ale wszechstronną ochronę na każdy możliwy wypadek uzna już za przesadę. Żadna z tych postaw nie jest jednoznacznie zła lub definitywnie dobra! Ubezpieczenie na życie służyć ma do zabezpieczenia naszej rodziny oraz zapewnienia nam samym komfortu psychicznego. Tego, czego potrzebujemy, nikt nie zdefiniuje za nas.