Miasto Stalowa Wola ogłosiło przetarg w systemie „zaprojektuj i wybuduj” na budowę integracyjnego przedszkola i żłobka w technologii pasywnej. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w kwocie blisko 9,3 mln zł. Realizacja zadania ma się zakończyć w 2023 roku.
– Żłobko-przedszkole z basenem będzie wyznaczać całkowicie nowe standardy nie tylko w Stalowej Woli, ale i całym regionie tego jak powinno się patrzeć na nowoczesne formy wychowania, opieki, szczególnie realizując zadania związane z dostępnością, integracją, objęciem szczególną opieką dzieci z dysfunkcjami. Czekaliśmy na ten moment dość długo, wiem że mieszkańcy już się niecierpliwili – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Budynek przedszkola i żłobka zaprojektowano jako obiekt wolnostojący z dwiema kondygnacjami nadziemnymi oraz częściowo z jedną kondygnacją podziemną, na planie zbliżonym do kwadratu. Planuje się zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznych, które pokryją ponad 50 proc. zużycia energii elektrycznej budynku. Odnawialne źródła energii pokrywają 46,5 proc. zapotrzebowania energii końcowej w budynku.
Zainstalowane zostaną też urządzenia zacieniające, system chłodzenia w porze letniej, system automatycznego monitorowania i sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach: sterowanie żaluzjami, podnoszenie/obniżanie temperatury. Źródła energooszczędnego oświetlenia LED będą oparte na wymiennych trzonkach (gospodarka obiegu zamkniętego). Przy budynku powstanie także punkt ładowania pojazdów elektrycznych z wyspową instalacją fotowoltaiczną pokrywającą w 100 proc. zapotrzebowanie na energię dla punktu ładowania.
– Zarząd województwa podkarpackiego zatwierdził listę 7 projektów do dofinansowania dla budownictwa pasywnego. Na tej liście znalazła się Stalowa Wola. To inwestycja demonstracyjna. Budownictwo pasywne powoli wchodzi w naszą rzeczywistość, ale żeby się szerzej rozprzestrzeniało potrzeba takich przykładów, takich dobrych praktyk jaką mamy tu w Stalowej Woli – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Pierwotnie dotację w tym projekcie miały otrzymać tylko trzy zadania. Stalowa Wola znalazła się wówczas na pierwszym miejscu listy rezerwowej. W efekcie podjętych starań i rozmów z Komisją Europejską, uzyskano zgodę na realokację środków, która pozwoliła na dofinansowanie większej liczby projektów.
Nowa placówka, która powstanie przy wsparcie środków unijnych w Stalowej Woli, zapewni opiekę dla 100 dzieci w wieku przedszkolnym oraz 95 maluchów w wieku żłobkowym. Parter budynku przeznaczony będzie dla starszych dzieci – przedszkolaków. Na piętrze funkcjonował będzie żłobek. W budynku będą gabinety logopedy, pedagoga, psychologa, pielęgniarki, gabinet rehabilitacji z zapleczem hignieniczno-sanitarnym, sale sensoryczna i polisensoryczna. Projekt przewiduje również salę wielofunkcyjną (159 m kw.), kuchnię, pralnię i pomieszczenia administracyjne. W obiekcie pojawi się też basen o wymiarach 12,5 na 6 metrów. – Przetarg na to zadnie został już ogłoszony. To kolejny etap, którego wypatrywaliśmy i na który czekaliśmy. Bardzo byśmy chcieli wyłonić wykonawcę w pierwszym podejściu i razem z nim uczestniczyć w pracach projektowych i realizować cały obiekt – mówiła wiceprezydent Renata Knap.
Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca będzie miał 150 dni na prace projektowe i uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rzeczowa realizacja inwestycji powinna ruszyć w kwietniu/maju 2021 roku. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na styczeń 2023 roku. Później przyjdzie czas na wyposażenie i uruchomienie obiektu. – To bardzo duża i znacząca inwestycja, która po pierwsze będzie odpowiadać na potrzeby rodziców, ale również gwarantować bezpieczeństwo i dobre warunki funkcjonowania naszych przedszkolaków i tych najmłodszych dzieci, które będą tam spędzały czas – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Całkowity koszt zadania oszacowano na ponad 20,2 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi 65 proc. kosztów kwalifikowanych. Koszty niekwalifikowane to podatek VAT, koszty wyposażenia budynku, oraz zagospodarowania otoczenia obiektu.